Kalendarz ogrodnika

Choć dbanie o ogród większości osób kojarzy się z aktywnością zarezerwowaną dla ciepłych pór roku, właściciele działek doskonale wiedzą, że praca w ogrodzie powinna być wykonywana cały rok. Jakie czynności zatem powinno wykonywać się zimą, jak dbać o rośliny jesienią, co robić wiosną i latem? Przygotowany przez nas kalendarz rozwieje twoje wątpliwości!

Styczeń

Podstawą działania przykładnego ogrodnika w pierwszym miesiącu roku jest odśnieżanie. Nie trzeba usuwać białego puchu z trawników, należy pamiętać jednak, aby przy odśnieżaniu ścieżek nie przesuwać śniegu na trawnik. Ubity będzie wolniej się topił, co może prowadzić do gnicia trawy.
Przy obfitszych opadach zadbajmy też o usunięcie śniegu z gałęzi drzew. Zaleca się także unikania chodzenia po trawniku, gdyż osłabione źdźbła trawy o wiele łatwiej ulegają uszkodzeniom.

Luty

Rozkład obowiązków ogrodnika pozostaje niemalże bez zmian w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. Pod koniec lutego zaczyna się pielęgnacja drzew polegająca na podcinaniu większości ich gatunków. Zostawiamy w spokoju rośliny produkujące znaczną ilość soków, np. brzozy.

Marzec

W tym miesiącu możemy wykonać pierwsze strzyżenie żywopłotów. Należy oczyścić trawnik przez wygrabianie z niego liści, patyków oraz suchej trawy, a także zasypać kretowiska.

Kwiecień

W pierwszym pełnym miesiącu wiosny poświęcamy się sadzeniu nowych roślin. W tym okresie trawa zaczyna intensywnie rosnąć, warto więc skosić swój trawnik pierwszy raz w roku.

Maj

W tym miesiącu trawnik wymaga najintensywniejszego koszenia. Powinniśmy dokładnie wykonywać je nawet każdego tygodnia! Najlepiej jest skrócić źdźbła trawy do około 5 centymetrów.

Czerwiec

Pierwszy miesiąc wakacyjny powinniśmy poświęcić strzyżeniu żywopłotów, skracając je aż o 2/3 długości.

Lipiec

W lipcu należy nawozić rośliny, celem dostarczenia im wartościowych substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju.
Posiadacze wodnych oczek powinni zadbać o przysłanianie oczek wodnych oraz uzupełnianie w nich wody.

Sierpień

To miesiąc sadzenia drzew oraz krzewów iglastych. Te rosnące już w naszym ogrodzie powinniśmy przystrzyc. W lecie temperatury są najwyższe, zadbajmy więc o częste podlewanie trawnika. Najlepiej jest to czynić późnymi popołudniami.

Wrzesień

We wrześniu usuwamy obumarłe i chore części roślin, a także kontynuujemy sadzenie drzew i krzewów iglastych.

Październik

To miesiąc, w którym dokonujemy ostatniego koszenia trawnika i sprzątamy go.Karczowanie dzialek oraz wycinka drzew w o tej porze roku jest mile widziana. Czyścimy również oczko wodne, przy dużym spadku temperatur zaprzestajemy dokarmiania ryb.

Listopad i grudzień

W tych miesiącach ogród będzie dla nas najmniej wymagający. Wystarczy, jeśli poświęcimy się drobnym porządkom, niewielkim cięciom koron roślin oraz dokarmianiu ptaków.