Ochrona i pielęgnacja drzew
Nowości

Ochrona i pielęgnacja drzew

Ochrona i pielęgnacja drzew – jak robić to dobrze?

W dzisiejszych czasach, kiedy miasta są coraz bardziej rozwinięte i jest coraz mniej terenów zielonych, zachowanie tej roślinności, która pozostała jest niesłychanie ważne. Organizm człowieka potrzebuje choćby minimalnego kontaktu z naturą i trochę świeżego powietrza.

Dlatego tak istotna jest pielęgnacja drzew i krzewów rosnących w parkach, aby jak najdłużej były ładne, zdrowe i nie obumierały. Ponadto ważne jest posiadanie własnego kawałka ziemi, na której można by było uprawiać własne warzywa czy drzewa bądź krzewy owocowe. Wiadomo, że swoje plony, nawet jak niezbyt duże, zawsze będą zdrowsze i lepiej będą smakowały niż kupne.

Jednak o drzewka owocowe też trzeba odpowiednio dbać, aby dawały ładne i smaczne owoce i żeby jak najszybciej się rozrastały zamiast obumierać.

Podstawowe techniki pielęgnacji drzew

Podstawowe techniki pielęgnacji drzew

Przede wszystkim drzewa należy przycinać. Dotyczy to zarówno drzew owocowych, jak i tych rosnących w parkach miejskich. Są różne powody, dla których przycina się drzewka. Po pierwsze należy wycinać chore lub uschnięte gałęzie oraz te połamane. Również jeśli drzewo jest zbyt gęste w koronie warto zrobić kilka prześwitów, aby promienie słoneczne dosięgały także te schowane części drzewa.

Przycinanie drzew pozwala też je ukształtować i uniemożliwia im chaotyczny rozrost. Dobrze jest też usunąć gałązki wyrastające nisko przy ziemi. Należy jednak pamiętać, że ten zabieg pobudzi drzewko do rozwoju, będzie ono rosło szybciej i bardziej gęsto, dlatego trzeba go powtarzać regularnie, zwykle raz w roku.

Czasami drzewko może rosnąć bardzo krzywo, co zwiększa ryzyko, że może się złamać pod własnym ciężarem w późniejszych latach. Zapobiegawczo warto albo przyciąć krzywo rosnące gałęzie i ukierunkować je pionowo lub jeśli drzewko jest wystarczająco młode można przywiązać je do pręta czy słupa na dłuższy czas.

Jak jeszcze należy opiekować się drzewami?

Jeżeli drzewko ma odpowiedni kształt i kierunek wzrostu, warto zadbać o to, by nie chorowało. Jak wiemy jest wiele szkodników, które mogą powodować niszczenie drzew. Dotyczy to głównie drzewek owocowych, ponieważ w tym przypadku nie tylko wygląd drzewa się pogarsza, ale i owoce są znacznie słabsze.

Warto więc regularnie opryskiwać drzewka i nie dopuścić do wywołania choroby. Zazwyczaj opryski powinno się rozpocząć już pod koniec zimy, zanim jeszcze na drzewach pojawią się liście. Nie wolno tych prac wykonywać zbyt późno, ponieważ jeśli już się pojawią zawiązki owoców, chemikalia mogą do nich przeniknąć.

Ponadto warto nawozić drzewka, zwłaszcza jeśli naturalnie pochodzą z miejsc, w których mają nieco inne wymagania glebowe. Dobrze jest pamiętać o tym i stosować odpowiednie nawozy dla każdego gatunku, wówczas będzie można cieszyć się pięknymi zbiorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.