Pielęgnacja roślin ogrodowych
Nowości

Pielęgnacja roślin ogrodowych

Rośliny owocowe należą do najchętniej sadzonych. Ich popularność nie powinna dziwić, oprócz pięknego wyglądu i podnoszenia walorów estetycznych ogrodu, obdarowują plonami. Jak dbać o drzewa i krzewy, aby cieszyły oko i rodziły owoce najwyższej jakości?

Zasada pierwsza: prawidłowe sadzenie

Rośliny ogrodowe powinno się zasadzać późną jesienią (koniecznie przed wystąpieniem przymrozków!) lub wczesną wiosną.
Należy jeszcze dodać, że drzewa, które kupimy bez bryły korzeniowej, trzeba zasadzić natychmiast po ich nabyciu.
Wcześniej przygotowujemy odpowiednio miejsce, w którym chcemy zasadzić drzewo. Przekopujemy grunt (podwojona szerokość bryły korzeniowej), usuwamy niepożądane chwasty, a wymagającą tego glebę nawozimy kompostem lub obornikiem.

Zasada druga: podlewanie

Drzewa oraz krzewy wolą rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie. W okresach bezdeszczowych dbamy szczególnie o nawadnianie roślin świeżo posadzonych oraz młodych.

Pielęgnacja drzew

Zasada trzecia: przycinanie

Cięcie zbędnych gałęzi roślin ma na celu zapewnienie im lepszego, bardziej rozległego oświetlenia. Ma to wpływ na jakość owoców, te dojrzewające w słońcu są o wiele smaczniejsze niż pozostałe.
Krzewy oraz drzewa przycinamy na przełomie lutego i marca, oprócz nielicznych wyjątków: brzoskwinie – w fazie kwitnienia, wiśnie, czereśnie i morele – latem, gdy trwa intensywna praca w ogrodzie – zbiory.

Zasada czwarta: zapobieganie chorobom i inwazjom szkodników

Nikogo nie trzeba przekonywać, że owoce rodzone przez drzewo i następnie spożywane przez nas samych, powinny być pozbawione substancji chemicznych. Najlepiej jest więc zaopatrzyć się w sadzonki odmian roślin odpornych na choroby. Do działań profilaktycznych zalicza się także odpowiednia pielęgnacja drzew, a więc ich odpowiednie zasadzenie, oświetlanie, nawożenie oraz przycinanie.

Zainfekowane części roślin należy jak najszybciej odciąć

Jeśli sytuacja zmusi nas do wspomagania odporności i kuracji roślin, starajmy się rezygnować z rozwiązań nienaturalnych. Zamiast sięgać po sztuczne, gotowe preparaty, samodzielnie przyrządźmy roztwór do opryskiwania roślin. Możemy stworzyć taki na bazie liści pokrzywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.